Haber

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi Azerbaycan’da

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’yi resmi törenle karşıladı.

Aliyev ve Sisi, törenin ardından ikili ve heyetler arasında görüşme gerçekleştirdi.

Heyetler arası görüşmede konuşan Aliyev, büyük önem verdikleri bu ziyaretin iki ülke ilişkilerinin gelişmesi adına çok değerli bir adım olduğunu belirtti.

Aliyev, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda Sisi ile Sisi arasında herhangi bir görüş ayrılığının bulunmadığını belirterek, birçok alanda işbirliği için büyük fırsatlar bulunduğuna değindi.

“Ticaret hacmimiz yakın zamanda artacak”

Aliyev, Sisi’nin dün Azerbaycanlı işadamlarıyla verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Elbette iş çevrelerinin ortak çalışması ilişkilerimizi daha da güçlendirecektir. İleriye dönük işbirliği alanlarını da belirledik. Hem karşılıklı yatırımlarımız hem de ticaret hacmimiz yakın gelecekte artacaktır.”dedim.

Aliyev, Mısır ile siyasi bağlarını daha da pekiştireceklerini ve uluslararası kuruluşlar nezdindeki işbirliklerini derinleştireceklerini kaydetti.

Sisi yaptığı konuşmada, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden güvenlik şefi için taziyelerini dile getirdi.

“İlişkilerimiz Güçlenecek”

İki tarafın da ilişkileri geliştirmek için siyasi iradeye sahip olduğunu vurgulayan Sisi, ilişkilerin yakında güçleneceğinden emin olduğunu söyledi.

Sisi, geçen yıl gerçekleştirilen Azerbaycan-Mısır Karma Hükümet Konseyi toplantısında iyi sonuçlar alındığına işaret etti. “Ülkelerimizde hem Azerbaycan hem de Mısırlı yatırımcılar için kolaylaştırıcı tedbirler almak ve onlara yardımcı olmak konusunda sizinle mutabık kaldık. Ayrıca ilaç sektörü başta olmak üzere ortak girişimler ve ortak yatırımlar konusunda da mutabık kaldık. Azerbaycan hazırlandı, bize sunuldu, biz de sizinle bu yönde anlaştık, biz de çalışmalarımızı yapacağız” dedi.şeklinde konuştu.

imzalanan sözleşmeler

Aliyev ve Sisi görüşmesinin ardından Azerbaycan ile Mısır arasında üç anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanlarının hazır bulunduğu törende, ilgili bakanlar su kaynakları yönetimi, kültür ve ticaret alanlarında işbirliği anlaşmalarına imza attı.

Sisi Ermenistan’ı ziyaret edecek

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, Azerbaycan’ın ardından Ermenistan’ı ziyaret ederek temaslarda bulunacak.

haber-bunyan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu