Ekonomi

AB’nin Rus petrol ürünlerine uyguladığı ambargo ve tavan fiyat uygulaması yürürlüğe girdi

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafından Rusya’dan deniz yoluyla taşınan motorin ve akaryakıt (fuel-oil) gibi çeşitli rafineri petrol ürünlerinin ithalat yasağı ve bu ürünlerde tavan fiyat uygulamasına bugün itibarıyla başlandı.

AB ülkeleri tarafından geçen yıl haziran ayında kabul edilen Rusya’dan deniz yoluyla taşınan rafineri petrol ürünlerinin ithalatına yönelik yasağı içeren yaptırım, 8 aylık geçiş sürecinin sona ermesiyle bugün yürürlüğe girdi.

Buna göre AB ülkeleri artık Rusya’dan motorin ve akaryakıt (fuel-oil) gibi çeşitli rafineri petrol ürünleri satın almayacak.

5 Şubat’tan önce satılan ve gemilere yüklenen petrol ürünleri, 55 günlük geçiş döneminde yeni kısıtlamalardan etkilenmeyecek. Bu petrol ürünlerinin 1 Nisan’a kadar nihai varış noktasına ulaştırılması ve tankerlerin yüklerini boşaltması gerekecek.

AB ve G7 ülkeleri, Rusya’nın üçüncü ülkelere rafine petrol ürünleri ihracatına da kısıtlamalar getirdi.

Bu çerçevede Batılı ülkeler Rusya’ya yüksek maliyetli ve düşük değerli rafineri işleri olmak üzere iki farklı tavan fiyat uygulayacak. Burada ham petrolden ucuz ve ham petrolden değerli rafineri işleri iki sınıfa ayrıldı.

Rus dizel ve gazyağı için varil başına 100 $ ve daha ucuz sıvı yakıtlar ve açık renkli petrol kalıntıları için varil başına 45 $ tavan fiyat uygulandı.

Böylece AB şirketleri, ancak söz konusu ürünün belirlenen tavan fiyatın altında satılması halinde Rusya’dan üçüncü ülkelere yapılacak rafineri petrol ürünleri ihracatına nakliye, sigorta ve finansman gibi çeşitli hizmetleri sağlayabilecek.

Daha önce petrol yasaklandı ve tavan fiyat getirildi.

AB ülkelerinin Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrolün ithalat yasağı ve varil başına 60 dolar tavan fiyatı uygulamasına 5 Aralık’ta başlandı.

Bu kapsamda, Rus petrolünün üçüncü ülkelere belirlenen fiyatın üzerinde bir fiyattan satılması halinde, G7 ve AB ülkelerindeki şirketler; Bu petrole nakliye, sigorta ve komisyonculuk gibi çeşitli hizmetler veremez. Bu hizmetlerin sağlanabilmesi için Rus petrolünün tavan fiyatın altında işlenmesi gerekiyor.

guclukonakajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu