Ekonomi

Asya borsaları karıştı

Haftanın ikinci işlem gününde Asya borsalarında karışık bir seyir izlendi.

Küresel borsalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarına devam edeceği ve nihai faizin beklenenden yüksek olacağı yönündeki görüşler ile oynaklık gündemdeki yerini koruyor.

Açıklanan verilere ve sözlü yönlendirmeye duyarlılık yüksek kalırken, Çin hükümetinin Asya genelinde ekonomiye destek vermeyeceği beklentisi ve Hong Kong’da maske takma zorunluluğunun kaldırılması borsalardaki satışları sınırladı.

Öte yandan bugün açıklanan bilgilere göre Japonya’da sanayi üretimi aylık yüzde 4,6 ile son 8 ayın en sert düşüşünü kaydetti. Yurt içinde ise perakende satışlar yüzde 1,9 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Bu gelişmelerle birlikte Çin’de Şangay bileşik endeksi yüzde 0,7 artarak 3 bin 280 puana, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,4 artarak 2 bin 413 puana yükseldi.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,1 artışla 27.446 puandan kapanırken, dolar/yen paritesi önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,1 üzerinde 136,4 seviyesinde işlem görüyor.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,3 düşüşle 59.140 puana gerilerken, Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0.4 düşüşle 19.871 puanda seyrediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu