Haber

AFAD volkanik patlama iddiasına yanıt verdi

AFAD Deprem Direktörü Orhan Tatar’ın volkanik patlama iddialarına ilişkin açıklamaları şöyle:

“Sosyal medyada gördüğünüz bilgilere inanmayın”

Lütfen sosyal medyada gördüğünüz bilgilere inanmayın. Ekipler sürekli olarak sahadan bilgi alıyor. Sahada olan bitenin farkındayız. 2 gündür sosyal medyayı meşgul eden bir konu var. 1 Hatay’da baraj patladı, öyle bir şey yok. İkinci sorun maalesef grupları sıkı bir şekilde çalıştırdı. Buhar mı patladı, Scorsky helikopterini bir saat önce bölgeye gönderdik. Orada hepsi büyük bir özveriyle çalışıyor.

“Lütfen oturduğunuz yerden yorum yapmayın”

Sosyal medyada herkes yorum yapıyor lütfen oturduğunuz yerden yorum yapmayın. Bu özel anlarda yaptığınız her yorumun sahaya yansıması çok kötü. Bunu kabul etmiyorum. Öğretmenlerimizin daha sağduyulu ve sağlıklı veriler elde ederek yorum yapmalarını istiyoruz. Şu anda herkes kelimelerle yanardağın patlamasını bekliyor.

“Volkanik çıkış ve lav akışı yok”

Volkanik aktivite olarak fiyatlanan olay, olayın sallanmasıyla tetiklenen basit bir kütle hareketinden başka bir şey olmadığı gözlendi. Bölgede volkanik patlamaya neden olacak kaya kümesi yok, kayalar var. Buraya sürekli bir bilgi akışı geliyor, anında değerlendirecek yapıya sahibiz. Göksun’da volkanik patlama ve lav akıntısı söz konusu değil. Burada herkes zamanla yarışıyor.

“Çığ tehlikesi olabilir”

Dün geceden beri gereksiz yere volkanik hareket olduğu söylentisiyle bir bölüm uğraşıyor. Hocalarımızı uyarıyorum daha sağlıklı bilgiler paylaşsınlar. Artçı sarsıntılar halen devam ediyor ve edecek. Vatandaşlar hasarlı binalardan uzak durmalı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız 1.300 ekiple bölgede hasar tespit çalışmalarına başladı. Gerçekten büyük bir felaketle karşı karşıyayız. İki büyük sarsıntıdan bahsediyoruz. Çığ tehlikesi olabilir, köylerimizde çığ tehlikesi altındaki alanlar olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu